Scientific Programme

Please note that this programme is provisional and subject to change. You can download a copy of the draft programme in full here.

       
       
       

Friday 22 September 2017

11:00 - 19:00


Conference registration desk opens

11:00 – 13:15

WS1:
Immunity and Hematopoeisis
Bruno Lemaitre
(EPF Lausanne)
 Rebecca Clark
(Durham University)

WS2:
Cell competition
Eugenia Piddini
(Gurdon Institute)
Laura Johnston
(Columbia Unviersity)

11:00 – 11:15

WS1 – 1. Takayuki Kuraishi (Kanazawa University)
Sterile induction of humoral innate immune response in Drosophila larvae

WS2 -1. Nicholas Baker (Albert Einstein College of Medicine
Genetic analysis of Minute cell competition

11:15 – 11:30

WS1 – 2. Samuel Liegeois (University of Strasbourg)
Revisiting the social life of bacteria in vivo: deciphering mechanisms of P.aeruginosa evasion of Drosophila Tep4-mediated opsonisation

WS2 – 2. Michael Dinan (University of Bristol)
Investigating the cell biology of the loser cell status

11:30 – 11:45

WS1 – 3. Laura Vesala (University of Tampere)
Foxo modulates the hemocyte response to parasitoid wasps in drosophila larvae

WS2 – 3. Romain Levayer (Institut Pasteur)
Tissue crowding drives caspase-dependent competition for space

11:45 – 12:00

WS1 – 4. Hannah Roddie (University of Sheffield)
Regulation of hemocyte behavious through contact with apoptotic cells during embryonic development

WS2 – 4. Jeff Axelrod (Stanford University)
The atypical cadherin Flamingo mediates cell competition

12:00 – 12:15

WS1 – 5. Toshio Shibata (Kyushu University)
Protection against exotoxins secreted by gut-invading bacteria through transglutaminase-catalyzed cross-linking of peritrophic matrix proteins

WS2 – 5. Marc Amoyel (University of Bristol)
Stem cell differentiation is an active selection process determined by PI3K/TOR levels

12:15 – 12:30

WS1-6. Petros Ligoxygakis (Oxford)
NF-kB immunity in the brain determines fly lifespan in healthy ageing and agerelated neurodegeneration

WS2 – 6. Todd Nystul (UCSF)

Neutral competition for the ovarian follicle stem cell niche is impaired by mutations in vesicle trafficking and cell signaling

12:30 – 12:45

WS1-7. Tomas Dolezal (Universtiy of South Bohemia)
Molecular mechanisms connecting activation of immune cells with metabolic changes at systemic level

WS2 – 7. Erika Bach (NYU School of Medicine)
The role of Dilp8/Lgr3 in cell competition

12:45 – 13:00

WS1-8. Estee Kurant (University of Haifa)
Molecular mechanisms regulating development of phagocytic ability in embryonic macrophages

WS2 – 8. Agnes Regina Banreti (The Breast Cancer Now Toby Robins Research Centre)
Synaptic density complex proteins maintains epithelial tissue fitness

13:00 – 13:15

WS1-9. Michele Crozatier (Toulouse University)
A ubiquitin-proteasome pathway controls Drosophila hematopoiesis

WS2 – 9. Laura Johnston (Columbia University)
A Toll receptor and NF-κB-based cell fitness surveillance system that promotes optimal animal development

13:20 - 14:30

 Lunch

14:15 – 17:00

WS3:
Gut & microbiota:
Julia Cordero
(University of Glasgow)
Irene Miguel-Aliaga
(Imperial College London)

WS4:
Mitochondria
Joe Bateman
(King’s College London)
Alex Whitworth
(MRC Mitochondrial Biology Unit, Cambridge)

14:15 – 14:30

WS3–1. Bruno Hudry (Imperial College London)

WS4 -1. Bart Deplancke (EPFL, Switzerland)
Mitochondrial variation within the Drosophila Genetic Reference Panel

14:30 – 14:45

WS3-2. Francois Leulier (IGF Lyon)

WS4 – 2.  Hansong Ma (University of Cambridge) Homologous recombination in animal mitochondrial DNA

14:45 – 15:00

WS3–3. Paula Watnick (Boston Children’s Hospital)

WS4 – 3.   Hong Xu (NIH, USA) How mother gives healthy and enough mitochondria.

15:00 – 15:15

WS3–4. Henri Jasper (Fritz Lipmann Institute)

WS4 – 4.  Thomas Rival (IBDM Marseille, France) Mitofusin alleles commonly associated with Charcot-Marie-Tooth disease differently affect mitochondrial dynamics in neurons.

15:15 – 15:30

WS3–5. Norbert Perrimon (Harvard Medical School)

WS4 – 5.  Maximo Ibo Galindo (CIPF, Valencia, Spain)  Mitochondrial dynamics and neurodegeneration. A metabolic connection?

15:30 – 15:45

WS3–6. Lucy O’Brien (Stanford University School of Medicine)

WS4 – 6.   Miguel Martins  (MRC Toxicology Unit, Leicester, UK)  Lost in translation.

15:45 – 16:00

WS3-7. Golnar Kolahgar (University of Cambridge)

WS4 – 7.   Alberto Sanz (University of Newcastle, UK)  Do you want to understand ROS? Ask about the where and the how!

16:00 – 16:15

WS3–8. Bruce Edgar (Huntsman Cancer Institute)

WS4 – 8.   Helena Cocheme (Imperial College London, UK) Age-dependent oxidative stress resistance in adult flies conferred by residual larval tissue.

16:15 – 16:30

WS3–9. Louis Gervais (Institut Curie)

WS4 – 9.  Alex Whitworth ( MRC Mitochondrial Biology Unit, Cambridge, UK)  Modulating mitochondrial calcium against neurodegeneration.

16:30 – 16:45

WS3–10. Julia Cordero (University of Glasgow)

WS4 – 10. Joseph Bateman (King’s College London, UK)  Tools for interrogating mitochondrial function in the Drosophila nervous system.

17:00 - 17:15


Opening Remarks

17:15-18:05

 

Plenary 1: The EMBO Keynote Lecture
Ruth Lehmann (NYU School of Medicine, United States)

 

18:05 - 18:55

Plenary 2: Neuron-glia signalling mechanisms
Marc Freeman (University of Massachusetts Medical School, United States)

Dr Freeman’s lecture is sponsored by the Biochemical Society

19:00 - 21:00

Welcome Reception